Blog o projektowaniu, nie tylko dla projektantów

xixi Studio Grafika Reklamowa

Alternatywa dla zdjęć stockowych

Zdjęcia wykonywane samodzielnie na potrzeby projektowania opakowań

Zdjęcie pochodzi z fotolia.pl

Poprzednim razem poruszaliśmy temat zdjęć pochodzących ze stocków – ich wad i zalet. Co jeśli nie chcecie korzystać ze stockowych zdjęć? Istnieje na to prosty sposób – trzeba samemu wykonać fotografie! Czy to się w ogóle opłaca? To zależy, czego oczekujecie.

Zalety zdjęć wykonywanych samodzielnie

– niska cena. Jeśli posiadamy już cały niezbędny sprzęt, to wykonanie zdjęć skomplikowanych kompozycji przedmiotów – np. owoców, kosztuje nas jedynie zakup tych owoców.

– unikalność zdjęć. Jesteśmy ich jedynymi właścicielami i nie ma żadnej obawy, że za chwilę zobaczymy nasze zdjęcie w projektach konkurencji.

– zdjęcia dostosowane dokładnie do naszych oczekiwań. Modelka w sukni ślubnej w XIX wiecznej willi? Proszę bardzo. Sałatka z owoców morza podana na sałacie z tostem posmarowanym twarożkiem? Żaden problem.

– gwarantowana odpowiednia jakość zdjęć. O ile oczywiście potrafimy je wykonać w odpowiedniej jakości.

– możliwość wkomponowania produktu w zdjęcie bez konieczności uciekania się do fotomontażu.

– możliwość stworzenia całej serii zdjęć, różnych ujęć, powtórzenia niektórych ustawień.

Wady zdjęć wykonywanych samodzielnie

– początkowa wysoka cena, ponieważ należy zakupić przynajmniej aparat, lampy, statyw, stół. Dobrze jest również mieć namiot bezcieniowy, stół podświetlany od spodu, kilka obiektywów, tła, dodatkowe stoły, stoliki, kubiki, tkaniny, szyby, lustra.

– konieczne jest posiadanie wiedzy jak ten sprzęt należy obsługiwać. Albo korzystanie z usług zewnętrznego fotografa, co z kolei oznacza kolejne koszty.

– konieczność samodzielnego wykonania retuszu.

– wysoka cena w przypadku zdjęć z modelami. Nawet jeśli sami dysponujemy pełnym oprzyrządowaniem i nie musimy zatrudniać zewnętrznego fotografa, to jeśli na zdjęciu ma pojawić się człowiek, zwłaszcza taki, którego twarz jest widoczna, musimy liczyć się z następującymi kosztami:
casting
model/modelka
fryzjer
makijaż
stylizacja

– jeśli dodatkowo zdjęcia mają znajdować się w określonej scenerii, należy doliczyć koszt wynajmu danego miejsca (np. budynku), dostosowania go, a często także dojazdu (np. na Karaiby). Gdy musi tam dojechać kilkuosobowa ekipa, której należy także zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie, cena ponownie rośnie.

– brak poglądówek. Po ustaleniu zawartości i charakterystyki sesji zdjęciowej w zasadzie nie ma już odwrotu. Brak akceptacji zdjęć po zakończeniu sesji oznacza zazwyczaj konieczność ponownego jej przeprowadzenia, czyli praktycznie dwukrotny wzrost kosztów.

Możliwa jest obecność klienta na planie sesji zdjęciowej, lecz często opóźnia ona pracę, oznacza konieczność tłumaczenia klientowi co się dzieje, które efekty na zdjęciu będzie można wyretuszować, a które nie. Często wiąże się też z większym chaosem na planie.

– długi czas realizacji. Im bardziej skomplikowane zdjęcie, tym więcej czasu potrzebujemy na jego wykonanie. Organizacja sesji zdjęciowej z modelem to kwestia przynajmniej kilku dni. Jej przeprowadzenie to minimum jeden dzień. Do tego jeszcze musimy przeznaczyć czas na obróbkę zdjęć.

wstecz do góry
xixi BLOG

Subskrybuj przez RSS komentarze do tego wpisu

4 komentarzy do Alternatywa dla zdjęć stockowych

  1. Pewnikiem jest to, że jeśli takich zdjęć będziemy potrzebować raz dwa a nawet i dziesięć razy. To i tak nam się bardziej opłaci zakupić zdjęcia ze stocka. We własnym zakresie można dłubać małe obiekty i nie wiem tekstury. No chyba, że mamy możliwość to już inna sprawa.

  2. Czasem lepiej jest wybrać zdjęcia ze stocków, a innym razem taniej będzie wykonać je samodzielnie. Wszystko zależy właśnie od kontekstu, potrzeb i możliwości.

  3. Jak już jednak poczyni się te początkowe koszta w postaci lampy czy tła to jednak wychodzi trochę taniej, nawet dużo taniej. Oczywiście wszystko dalej zależy od indywidualnych umiejętności – w końcu obrobić fotkę też trzeba. W każdym razie jak robisz tego stosunkowo dużo i nie skupiasz się nad szczegółami to się opłaca

  4. Retusz jest końcowym etapem. Im większe umiejętności fotograficzne – tym mniej pracy poświęca się potem na retusz. W każdym razie zawsze najlepiej mieć na uwadze to, że ostateczna jakość zdjęć musi być jak najlepsza.

Dodaj komentarz

*