Blog o projektowaniu, nie tylko dla projektantów

xixi Studio Grafika Reklamowa

Łączenie sił

Łączcie siły

Dawno temu rozmawiałem ze znajomym, o tym czemu zdecydowałem się otworzyć firmę, zamiast ciągle pracować jako freelancer. Przecież firma to same obowiązki, zwłaszcza finansowe, stres, konieczność grzebania w papierach, wystawiania tych wszystkich faktur, księgowość, ZUSy, wynajem biura i mnóstwo innych. Po co więc zakładać firmę? Jeśli o mnie chodzi to powód był prosty.

Projektując jako wolny strzelec oferowałem klientom przede wszystkim projektowanie opakowań. Taki wybór podyktowany był tym, że chciałem zaoferować usługi na jak najwyższym poziomie, co łatwiej było osiągnąć skupiając się na jednej dziedzinie. Jest to zwłaszcza potrzebne na początku swojej własnej drogi. Z czasem, gdy klientów przybywało, coraz więcej z nich oprócz opakowań potrzebowało także innych rzeczy. Dopóki były to rzeczy do druku mogłem im w tym pomóc, ale gdy pojawiały się zapytania o tworzenie stron internetowych wolałem nie podejmować się takich zleceń. A to dlatego, że bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że projektowanie stron to zupełnie inna dziedzina niż projektowanie na potrzeby druku. Niektórym wydaje się, że projekt graficzny to projekt graficzny, jednak ja po lekturze kilku książek i artykułów na temat usability, intuicyjnej nawigacji i innych aspektach związanych ze stronami www przekonałem się, że jest to o wiele głębszy temat niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Podobnie miała się sprawa gdy chodziło o wykonanie zdjęć reklamowych.

Dobry wyjściem wydawało się odesłanie klientów do zaprzyjaźnionych i zaufanych fachowców z tych dziedzin. Niestety klienci nie korzystali z przesłanych przeze mnie kontaktów. Nie wiem czemu tak się działo, ale w 99% przypadków nie docierali do osób przeze mnie polecanych. Założyłem, że było to spowodowane nie tyle lenistwem, co wygodą. Klienci wolą móc w jednym miejscu załatwić wiele różnych spraw. Dlatego tyle ludzi ciągle odwiedza centra handlowe – ponieważ mają tam wszystko w jednym miejscu.

Dlatego dobrym pomysłem jest łączenie sił. Jeśli nawet sami nie potraficie zapewnić bardziej kompleksowej obsługi – możecie zrobić to wspólnie z kimś. Warto spróbować.

wstecz do góry
xixi BLOG

Subskrybuj przez RSS komentarze do tego wpisu

Dodaj komentarz

*