Blog o projektowaniu, nie tylko dla projektantów

xixi Studio Grafika Reklamowa

Brian Tracy „Maksimum osiągnięć”

Recenzja książki "Maksimum Osiągnięć" Brian Tracy

Brian Tracy jest w dzisiejszych czasach jednym z największych autorytetów w dziedzinie rozwoju osobistego. Napisał ponad 40 książek, wydanych w kilkudziesięciu krajach oraz przetłumaczonych na 30 języków. „Maksimum osiągnięć”, której recenzję właśnie czytasz, przetłumaczono na 18 języków. Największą wartość mają teorie, które sprawdzają się w codziennym życiu, a dowodem na ich skuteczność są konkretni ludzie. Życie Briana Tracy stanowi dowód jego własnych teorii stworzonych na bazie osobistych doświadczeń, dlatego są tak cenne. Rozwój osobisty, który doprowadził go do miejsca, w którym znajduje się dziś, jest głównym tematem „Maksimum osiągnięć”. 

Książka ta pokazuje i uczy, że wszystko co osiągamy w życiu zależy od nas. Marzenia to nic innego jak cele, które chcemy osiągnąć, a żeby to zrobić musimy mieć konkretny plan i konsekwentnie go realizować. Jednocześnie uczy nas pozytywnego odbioru tego, co przynosi nam życie. Otwierając się na swoje cele i wierząc, że jesteśmy w stanie je osiągnąć, roztaczamy przed sobą nowe możliwości, zaczynamy je po prostu dostrzegać.

Nie chodzi tu o wiarę w przypadek, ale świadomość, że jak tylko zaangażujemy się w swój cel i będziemy każdego dnia czerpać radość z jego realizacji, to go osiągniemy. Skupimy się bowiem na przemyślanym działaniu, opartym na konkretnym planie. Książka ta uświadamia, że nie należy czekać na „szczęście”, dzięki któremu spełnią się nasze marzenia. Sami tworzymy kroki, które nas do nich doprowadzą. Nasz umysł należy nakierować na działanie.

To, co odróżnia Tracy`ego od innych autorów tego typu książek, to nie skupianie się na stwierdzeniach typu „wszystko zależy od Ciebie”, „wystarczy w siebie uwierzyć” itp. ale na wyjaśnianiu JAK TO ZROBIĆ! To, że wiara w siebie jest podstawą do realizacji celów, mówi każdy, ale jeśli to takie proste, to czemu wielu z nas ciągle ma z tym problemy? Czemu, nawet jeśli mamy zdrowe poczucie własnej wartości to i tak nie osiągamy wielkich sukcesów? Tracy przekazuje nam praktyczne porady co zrobić, by stworzyć zdrową koncepcję własnej osoby, zgodną z naszymi marzeniami, czyli zamierzeniami. Uczy nas praktycznego podejścia do wyznaczanych sobie celów, tak by stały się one dla nas możliwe do zrealizowania. Cel to zadanie, które należy przemyśleć, przygotować plan i po kolei punkt po punkcie go realizować.

Nietypowym elementem tej książki jest proces samego czytania. Warto mieć przy sobie zeszyt i coś do pisania, gdyż w poszczególnych rozdziałach autor stawia nam pytania, nad którymi warto się spokojnie zastanowić, a odpowiedzi należy koniecznie zapisać. Jest to niezwykle istotne, gdyż pisanie pozwala się skupić i sprecyzować własne myśli, dzięki czemu są one bardziej klarowne i, co ważniejsze, bardziej świadome. Pytania dotyczą nas samych, naszego dotychczasowego życia, naszych przekonań, stosunku do życia i ludzi, związków z bliskimi, dzieciństwa. Dotyczą też naszych celów i przyszłych działań. Są one nieodłącznym elementem tej książki, więc by w pełni ją zrozumieć i przyswoić, należy pracować z nią tak, jak proponuje autor. Bez tego książka przekaże nam wiele wiedzy, jednak jej odbiór będzie niepełny.

Praca nad sobą jest podstawowym czynnikiem w osiąganiu celów, a polega ona na szczerości wobec siebie, zadawaniu sobie pytań, często trudnych. Pytania, które zadaje Tracy są wartościowe, ponieważ są obiektywne i odważne. Naszym zadaniem jest szczerze na nie odpowiedzieć. Właściwe pytania i udzielanie sobie na nie odpowiedzi to podstawa w procesie samorealizacji, ponieważ od uświadomienia sobie swoich przekonań, postaw i oczekiwań zależy nasze dalsze życie. Żeby móc nakierować swoje myśli i działania na właściwy tor, by był on zgodny z naszymi marzeniami, musimy pierw zdać sobie w pełni sprawę jakie czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim wewnętrzne, sprawiły, że jesteśmy dzisiaj w tym a nie innym momencie życia, że wygląda ono tak a nie inaczej.

wstecz do góry
xixi BLOG

Subskrybuj przez RSS komentarze do tego wpisu

2 komentarzy do Brian Tracy „Maksimum osiągnięć”

  1. miałem ją gdzieś w audiobooku ENG – ale chyba przyczaję się na celulozę w PL / rzadko zaglądam do takich lektur ale kilka flagowych publikacji warto mieć

Dodaj komentarz

*