Blog o projektowaniu, nie tylko dla projektantów

xixi Studio Grafika Reklamowa

Jak wybrać agencję reklamową?

Jak wybrać agencję reklamową? Zdjęcia pochodzą z Fotolia.pl

Z całą pewnością nie da się znaleźć najlepszej agencji reklamowej, bowiem taka nie istnieje. Jest jednak jak najbardziej możliwe znalezienie kogoś najlepiej spełniającego Twoje potrzeby. Zaraz się dowiesz jak to zrobić. 

Po pierwsze taka agencja raczej sama do Ciebie nie przyjdzie, bo przecież nie wie, że akurat teraz jej potrzebujesz. Odpuść sobie wszelkie serwisy ogłoszeniowe typu Oferia, żaden dobry projektant ani agencja tam nie zaglądają. Musisz więc szukać na własną rękę. Możesz popytać znajomych, u kogo dotychczas zamawiali swoje projekty – jeśli uważasz, że są one na satysfakcjonującym Cię poziomie.

Przeszukaj internet. Wpisz w google interesującą Cię frazę, na przykład „projektowanie opakowań”, czy „projektowanie logo”. Pamiętaj, że google nie jest wszechwiedzące. Nie poda Ci adresów najlepszych firm, lecz tych, które spełniają pewne wymagania stawiane przez silniki wyszukiwarek. Dlatego dotarcie do wartościowych informacji nie następuje po kliknięciu pierwszego linku, który się wyświetli. Poza tym są jeszcze serwisy typu GoldenLine czy Profeo.

Gdy już trafisz do konkretnej agencji, czy projektanta (obojętnie czy znajdziesz się w ich biurze, czy też odwiedzasz ich stronę internetową) zapoznaj się z portfolio, czyli dotychczasowymi realizacjami. Zwróć szczególną uwagę na prace z interesującej Cię dziedziny. Jeśli chcesz zamówić projekt logo, to nie musisz poświęcać czasu na przeglądanie pięćdziesięciu projektów stron internetowych. Skup się na tym, co Cię w danej chwili interesuje.

Nie musisz jednak szukać kogoś, kto robił już dokładnie to, czego potrzebujesz. Jeśli prowadzisz salon Spa i szukasz kogoś, kto zaprojektuje dla Ciebie logo, to niekoniecznie musi to być osoba, czy firma wcześniej projektująca logo dla innego salonu Spa. Wystarczy, że ich projekty przypadną Ci do gustu, choćby dlatego, że znajdziesz wśród nich takie, które charakteryzują się poszukiwaną przez Ciebie subtelnością i delikatnością. Wiedz również, że dobre portfolio nie prezentuje wszystkiego co dana agencja zaprojektowała, a jedynie kilkanaście najlepszych/najciekawszych prac.

Pamiętaj jednak, że Twój gust, choć ważny, nie jest jedyną wyrocznią. Wielu klientów lubi, gdy ich logo przypomina komiks opisujący krok po kroku zakres działalności firmy. Tak jest na przykład z logo wielu polskich gmin. Połowa z nich zawiera zieleninę (trawę/łąkę/drzewo), wodę (morze/rzekę) i słoneczko. Czasem pojawia się też droga. Nie tędy droga. W pewnym momencie zleceniodawca powinien był posłuchać projektanta i zdać się na jego doświadczenie, bo przecież za to mu właśnie płaci. Dobra agencja wie jak powinno wyglądać dobre logo i za tę wiedzę przecież płacisz. Korzystaj więc z wiedzy i doświadczenia ludzi, których zatrudniasz.

Niektórzy sugerują, że im więcej sposobów kontaktu z agencją reklamową tym lepiej. Według tej teorii najlepiej gdy na stronie widnieje nie tylko fizyczny adres, numer telefonu, email, ale do tego koniecznie skype, gadu gadu, ichat, 3 numery komórkowe i kilka innych sposobów kontaktu. Próbowałem kiedyś takiego rozwiązania i wiem z doświadczenia, że nie da się wtedy pracować. Jeśli więc firma podaje adres biura, email oraz telefon to już jest wystarczająca ilość różnych form kontaktu.

Jak wybrać agencję reklamową? Zdjęcia pochodzą z Fotolia.pl

No dobrze, znalazłeś jedną lub kilka firm, którym możesz zlecić wykonanie projektu. Na tym etapie warto wysłać do każdej z nich zapytanie o wycenę, oraz co w ramach tej ceny otrzymasz. Prześlij najważniejsze wytyczne związane z projektem, swoje oczekiwania i pytania. To w jaki sposób i w jakim czasie otrzymasz odpowiedź będzie dla Ciebie dodatkową informacją. Jeśli otrzymasz maila bez podpisu, który w dodatku nie zaczyna się nawet od żadnego „Witam” lub „Dzień dobry” to znaczy, że komuś po drugiej stronie kabla brakuje kultury osobistej. Albo jest zbyt zajęty, by napisać porządnego maila. Podobnie ma się sprawa gdy zdania są chaotyczne, niedokończone, czy pisane nieuprzejmie. Zazwyczaj powinieneś otrzymać jakąś odpowiedź tego samego dnia. Niektóre firmy przygotowują indywidualne oferty dla każdego klienta, zamiast po prostu napisać w mailu cenę i kilka słów o tym, co ona zawiera. A to może zająć nawet dzień lub dwa. Jeśli jednak na odpowiedź czekasz dłużej niż dwa-trzy dni (pod warunkiem, że nie jest to weekend) – daruj sobie. To zwiastuje problemy związane z terminowością.

Przygotuj się na sporo pytań. Normą jest, że agencja wysyła do wypełnienia briefa zawierającego kilkanaście pytań związanych z projektem. Im więcej otrzymają informacji, tym łatwiej będzie im stworzyć projekt spełniający Twoje oczekiwania.

Czas realizacji. O ile nie zaznaczysz bardzo wyraźnie, że niesamowicie Ci się spieszy to musisz z dużą rezerwą podchodzić do firm oferujących zbyt krótki czas realizacji. Jeśli ktoś twierdzi, że na wykonanie kilku projektów logo potrzebuje jednego dnia to możesz z góry założyć, że otrzymasz bardzo słabe projekty. Albo tak zwany recycling – czyli projekty wygrzebane z tych, które inni odrzucili. Czas potrzebny na wykonanie wstępnych projektów zależy od stopnia skomplikowania zlecenia, obłożenia pracą oraz mocy przerobowych agencji reklamowej. Zazwyczaj wynosi od jednego do czterech tygodni, ale przy dużych przedsięwzięciach mogą to być nawet miesiące. Z kolei może też tak się zdarzyć, że uda Ci się wstrzelić w wolny termin i w ciągu dwóch dni otrzymasz ciekawy projekt ulotki, czy plakatu. Są to jednak dość rzadkie przypadki.

Praca kosztuje. Zdjęcia, fonty, oprogramowanie do tworzenia grafiki, profesjonalny sprzęt komputerowy oraz fotograficzny – to wszystko kosztuje. I to niemało. A do tego dochodzą jeszcze wszystkie pozostałe koszta obecne w każdej innej firmie: podatki, rachunki, pensje, ZUSy, etc. Dlatego jeśli ktoś oferuje projekt logo za 200 zł pamiętaj, że chytry płaci dwa razy. Oszczędność będzie pozorna, ponieważ za chwilę będziesz musiał zlecić ten sam projekt ponownie, gdyż za te pieniądze nie otrzymasz logo, a jedynie produkt logopodobny. Oczywiście nie każdy musi od razu dysponować wielomilionowym budżetem, ale są pewne granice, poniżej których nie otrzymasz dobrego projektu. Była kiedyś głośna sprawa bardzo taniego dentysty. Był on faktycznie o wiele tańszy od konkurencji, ale stało się to możliwe dzięki obskurnemu gabinetowi, braku znieczulenia, używaniu zużytych przyrządów i niedbaniu o higienę. Efekt był taki, że większość pacjentów po tych zabiegach musiało korzystać z usług normalnych stomatologów, którzy poprawiali po poprzedniku.

Pamiętaj także, by przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytać. Bywa na przykład tak, że kupujesz projekt opakowania, lub plakatu z ograniczeniem ilościowym dotyczącym druku egzemplarzy. Może się więc okazać, że możesz wydrukować tylko dwadzieścia tysięcy sztuk, a po przekroczeniu tej liczby musisz ponownie zapłacić jakąś kwotę. Zdarza się też, że nie otrzymasz praw do odsprzedaży projektu. Jeśli więc Twój produkt osiągnie sukces na rynku i chciałbyś odsprzedać go w obecnej formie większej firmie, mogą być z tym problemy. Dzieje się tak, gdy umowa nie zezwala Ci na dalszą odsprzedaż zakupionego projektu. Wbrew pozorom takie sytuacje nie dotyczą tylko małych firm. Głośna była między innymi historia Skype’a, którego wykupił ebay. Podczas próby odsprzedaży programu okazało się, że dawny właściciel posiada prawa do jednego z najważniejszych elementów kodu źródłowego – konieczna była więc renegocjacja umowy oraz ponowne poniesienie kosztów przez ebay.

Mam nadzieję, że tak uzbrojony w wiedzę bez problemu wybierzesz najlepszą dla siebie agencję reklamową.

Zdjęcia pochodzą z Fotolia.pl

wstecz do góry
xixi BLOG

Subskrybuj przez RSS komentarze do tego wpisu

7 komentarzy do Jak wybrać agencję reklamową?

 1. oczywiście wszytko kosztuje / praca kosztuje ( chyba że samemu się dorzuci jakieś gratisy ). Cytat z dziś ” hmm możliwe, że on myślał, że wersje językowe to „tylko” wklejenie tekstu i nic to nie kosztuje” :). A propos logo za 150 pln – jak ktoś woli kupić mięso mielone w biedronce – tylko po to aby zaoszczędzić., to połowa z tego to będzie śmierdzący tłuszcz. I teraz > albo będzie zadowolony z tego, że wydał grosze i produkt mizernej jakości mu odpowiada. Albo zapłaci kolejny raz ale tym razem kupi mięso w powiedzmy w Gzelli. ;)

  • Dlatego zawsze warto tłumaczyć klientom czemu coś tyle kosztuje. Bo ludzie zazwyczaj nie widzą, że np. dodatkowa wersja językowa strony wiąże się z koniecznością założenia nowej bazy danych, czy dodatkowego kodowania całej strony :-)

 2. Mówicie o kwotach 150-200 zł za logo. Widziałem za 20 zł. Pytanie skąd taka cena?

  – brak oryginalnego oprogramowania
  – brak firmy
  – brak doświadczenia
  – gotowe szablony
  – i wiele innych…

  Wydaje się, że portale aukcyjne dla nas to nic dobrego, lecz myślę/wiem, że Klienci wiedzą czego chcą i tandety nie dają sobie „wcisnąć”.

  • Są różni klienci, jedni szukają po prostu czegokolwiek, byle tanio, inni wiedzą, że jakość kosztuje.

   Kiedyś nasz klient otrzymał od swojego wspólnika logo, które tamten kupił właśnie za 20 zł. Okazało się po jakimś czasie, że to zwykła ikonka ze stocka, której nie wolno używać jako logo (zabrania tego stockowa licencja) :-)

 3. Bardzo dobry artykuł, zaznaczyć trzeba że każda agencja posiada trochę inny profil działalności. W dzisiejszych czasach specjalizacja to jakotaka gwarancja profesjonalizmu. Są przecież agencje specjalizujące się w logo biorące zupełnie mało za swoją pracę (przez mało rozumiem kwoty np 900 złotych), i loga takie są poprawne i unikalne.

 4. Ja za logo dałem 200 zł. Logo ładne i dostałem bez problemu plik corela, co z w innej agencji z która współpracowałem było nie do pomyślenia. Nawet się z nimi nie widziałem kontakt dostałem z polecenia. Jak ktoś potrzebuje można ich znaleźć w sieci.

Dodaj komentarz

*