Blog o projektowaniu, nie tylko dla projektantów

xixi Studio Grafika Reklamowa

BAND ID – czyli kompedium logo zespołów muzycznych

BAND-ID

Jakiś czas temu projektując logo dla pewnego serwisu muzycznego przeszukiwałem internet w ramach zapoznawania się ze znakami związanymi z branżą muzyczną, a zwłaszcza logo zespołów. Jest to żmudna i męcząca praca, a w dodatku jestem tradycjonalistą, co to lubi mieć rzeczy ładnie wydane i trzymać je na półce. Dlatego gdy przypadkiem znalazłem na allegro BAND ID ucieszyłem się jak dziecko. 

BAND ID - Książka o logo zespołów muzycznych

Niektórzy mogą być zaskoczeni faktem, że zespoły muzyczne w ogóle posiadają coś takiego jak logo. Zwłaszcza, że w polskim języku używa się tego słowa zamiennie ze zwrotem „znak firmowy”. Na zachodzie funkcjonuje „brand mark”, które lepiej oddaje istotę logo. Inna sprawa, że wiele znanych zespołów funkcjonuje jak bardzo sprawne przedsiębiorstwa, zaś ich towary muszą być oznakowane w rozpoznawalny sposób.

Album ten to nic więcej ponad starannie wyselekcjonowany i opracowany zbiór logo rozmaitych zespołów. Wyodrębniono tu następujące gatunki muzyczne:

– Rock
– Hair Bands
– Heavy
– Extra Heavy
– Punk
– Alternative
– Pop
– Hip-Hop
– R&B
– Country
– Electronic
– Reggae

BAND ID - Książka o logo zespołów muzycznych

Nawet jeśli zespoły rapowe umieszczono pod szyldem Hip-Hop, to nadal brakuje tu na przykład Jazzu, Bluesa, Disco i kilku innych gatunków muzycznych. Nie traktujcie więc tego albumu jak encyklopedii, ani tym bardziej wszystkoogarniającej Wikipedii. To subiektywnie dobrany wycinek muzycznej rzeczywistości.  Szkoda, że dobór zespołów ograniczono głównie do rynku anglosaskiego, ale z drugiej strony to tam znajduje się obecnie epicentrum kulturalne współczesnego świata.

BAND ID - Książka o logo zespołów muzycznych

W książkę zgrabnie wpleciono trochę tekstu, oprócz przedmowy i słowa wstępu znajduje się tu pięć wywiadów, zarówno z projektantami, muzykami, jak i art directorem R.E.M. Tekstu jest naprawdę niewiele, w sam raz tyle by móc w wolnej chwili przeczytać. A zdecydowanie warto to zrobić, bo każdy z nich nieco inaczej opowiada o projektowaniu dla muzyków.

Śmieszną sprawą jest, że założyciele T42Design, agencji projektującej między innymi dla Johnny’ego Casha, KISS, czy Slayera, opowiadają, że gdy potrzebują inspiracji w trakcie prac nad nowym projektem to szukają jej wszędzie, byle tylko z dala od czegokolwiek związanego z muzyką.

BAND ID - Książka o logo zespołów muzycznych

Album jest bardzo ładnie wydany, uwagę zwraca wytłoczona i zalakierowana kostka gitarowa widniejąca na okładce. Wnętrze jest czytelnie zaprojektowane, wszystkie reprodukowane znaki są ostre i nierozpikselowane, co wcale nie jest normą w tego typu publikacjach. Całość jest przejrzysta i przyjemna w nawigacji, łatwo można znaleźć interesujący nas dział czy zespół. Zarówno papier jak i druk są bardzo dobrej jakości.

Jeśli więc ciekawi Was muzyka, chcecie sobie pooglądać i poprzypominać obrazy znane Wam nieraz od dziecka, lub poszukujecie inspiracji do prac nad logo to zdecydowanie polecam ten album. Nie jest łatwo go znaleźć, ale warto. Jeśli się wahacie, to z oficjalnej strony możecie ściągnąć całkiem spory fragment książki.

BAND ID - Książka o logo zespołów muzycznych

wstecz do góry
xixi BLOG

Subskrybuj przez RSS komentarze do tego wpisu

3 komentarzy do BAND ID – czyli kompedium logo zespołów muzycznych

  1. Dzięki za info. Przyznaję, że nie wpadłem wcześniej na ową pozycję. Stwierdzam, że zdecydowanie jest to coś dla mnie. Czas sprawić sobie prezent.

  2. Napisałem kiedyś krótką notkę na temat polskich zespołów i ich logo. Zapraszam.

Dodaj komentarz

*